Kłącze kurkumy (ang. turmeric) jest w tej chwili źródłem najpopularniejszych w ziołolecznictwie zachodnim suplementów o oczekiwanym działaniu przeciwzapalnym.
Nawet bardzo duże ilości tej rośliny w jedzeniu lub tanie suplementy z kurkumy dają niewielkie lub żadne korzyści zdrowotne. Jest tak z powodu tego, że kluczowe substancje aktywne zawarte w kurkumie (kurkumin i inne kurkuminoidy) charkteryzują się słabą rozpuszczalnością, bardzo małą wchłanialnością z przewodu pokarmowego, szybkim metabolizmem w organiźmie oraz szybką eliminacją z naszego ciała [1].
Wybraliśmy do naszego sklepu suplementy, które na podstawie badań klinicznych [1] okazały się wielokrotnie lepsze od innych (nawet kilkaset razy) pod względem biodostępności zawartych w nich substancji aktywnym z kłącza kurkumy.


Turmeric czyli Kurkuma (nazwa polska)


Turmeric jest określany mianem najważniejszego zioła na świecie. Zajmuje czołową rolę w ziołolecznictwie świata wschodniego oraz zachodniego. Ma właściwości regulujące prawidłową odpowiedź zapalną organizmu, wpływa korzystnie na zdrowie wątroby, łagodzi objawy niestrawności i ma odtruwający wpływ na krew oraz resztę organizmu.

Jego stosowanie wywodzi się z indyjskiej medycyny ajurwedyjskiej (ang. ayurvedic medicine), gdzie stanowi jeden z podstawowych leków. Jest tam używany jako "tonik dla całego organizmu". Tonik w znaczeniu regulatora (substancja tonizująca - regulująca).

Za substancje aktywne w Kurkumie uważa się olejki eteryczne oraz kurkuminoidy (ang. curcuminoids), czyli kurkumin (ang. curcumin) razem ze związkami do niego zbliżonymi, nieznacznie różniącymi się budową chemiczną. Spośród znanych nam i dostępnych w sprzedaży produktów z Kurkumy największą ilość tych odmian kurkuminu zawierają CuraMed i Curamin.

Potwierdzone działania i zastosowania Tumeric'u w ziołolecznictwie:
1. Regulujący wpływ na odpowiedź zapalną organizmu. Jego korzystne działanie zaobserwowano w tych stanach chorobowych, gdzie stan zapalny był następstwem nieprawidłowej aktywacji układu odpornościowego. We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego Kurkuma pozwalała pacjentom dłużej utrzymywać okres bez objawów choroby (być w remisji). Istotną poprawę zauważono u chorych na przewlekłe zapalenie błony naczyniowej oka (tęczówki i ciała rzęskowego) stosujących Kurkumę. Zaobserwowano również hamujący wpływ Turmeric'u na chorobę zwyrodnieniową stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, pooperacyjne stany zapalne oraz stany zapalne towarzyszące chorobie nowotworowej. Kurkuma ma także hamujący wpływ na przewlekły stan zapalny wewnątrz ściany oskrzeli występujący często u osób z atakami astmy oskrzelowej i będący podłożem tych ataków. Uważa się, że powyższe działania są następstwem między innymi hamowania przez Kurkumę biosyntezy leukotrienów i poprzez to wpływu na produkcję prostaglandyn w organiźmie. Wykazano również hamujący wpływ Kurkumy na proliferację (mnożenie się) limfocytów i aktywność innych komórek uczestniczących w odpowiedzi zapalnej.
2. Turmeric został zaakceptowany przez Niemiecką Komisję E do stosowania w niestrawności i utracie apetytu. Może być skuteczny u osób z uczuciem pełności w nadbrzuszu i nadmiernym wydzielaniem się gazów po jedzeniu, któremu nie towarzyszy nadkwasota żołądka lub kamica woreczka żółciowego. Komisja E opracowała w latach 1984-1994 monografie na temat leków ziołowych. W tych monografiach opisano zasady bezpiecznego stosowania i opinię na temat skuteczności ziół w niemieckim środowisku medycznym.
3. Kurkuma ma działanie pobudzające wydzielanie żółci przez wątrobę, co może zapobiegać tworzeniu się kamieni żółciowych. Należy jednak pamietać, że nie powinno się stosować Turmeric u chorych, u których już występuje kamica lub mających problemy innego typu z odpływem żółci do jelita (może nasilić objawy).
4. Żółciotwórcze działanie Kurkumy jest związane z pobudzaniem odtruwających procesów wątroby. Wiąże się też z działaniem obniżającym poziom trójglicerydów (tłuszczów) oraz cholesterolu we krwi.
5. Turmeric działa ochronnie na komórki wątrobowe. W badaniach na zwierzętach wykazano znaczne zmniejszenie toksyczności żelaza, alkoholu i innych substancji chemicznych mogących uszkadzać wątrobę. Zaobserwowano jego działanie spowalniające proces marskości wątroby.
6. Udowodniono działanie przeciwnowotworowe Kurkumy w takich nowotworach jak czerniak, rak skóry, chłoniak. W badaniach obejmujących palaczy papierosów zaobserwowano mniejszą ilość mutagenów we krwi u ludzi palących i przyjmujących Kurkumę w porównaniu z osobami palącymi papierosy i nie stosującymi tego zioła. Mutageny to substancje powodujące w organiźmie większą częstotliwość mutacji będących początkiem procesów nowotworowych. Wykazano również antyproliferacyjne działanie Kurkumy na komórki nowotworowe (hamujące ich mnożenie się). Jako silny antyoksydant (przeciwutleniacz, antyutleniacz) Turmeric ma właściwości zwalczające wolne rodniki, co również wpływa na jego działanie przeciwnowotworowe.
7. Stosowanie Kurkumy może zapobiegać tworzeniu się zakrzepów wewnątrznaczyniowych i związanych z nimi niebezpiecznych dla życia zatorów.
8. Grupa olejków eterycznych obecnych w Kurkumie (Tumerone) ma właściwości zmniejszające śmiertelność działania na człowieka jadu węży Crotalus (grzechotnik) żyjących od południowej Kanady do północnej Argentyny. Podejrzewa się, że jest to związane z przeciwzakrzepowym działaniem Kurkumy. Również w przypadku jadu węża Bothrops (grzechotnik z rodziny żmijowatych żyjący w Środkowej i Południowej Ameryce) zaobserwowano zmniejszenie krwotocznego działania tego jadu na człowieka.
9. Stwierdzono również działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze Kurkumy.

Srodki ostrożności i przeciwwskazania do stosowania Kurkumy:
1. Turmeric (szczególnie w większych dawkach) może podrażniać żołądek. Dlatego radzi się nie stosować go u osób z nadkwasotą oraz chorobą wrzodową. Również zaleca się mieszanie go z jedzeniem (wzięcie w trakcie posiłku) i popijanie mlekiem.
2. U osób z obecnymi już kamieniami żółciowymi Kurkuma może wywoływać objawy kolki z powodu swojego działania pobudzającego produkcję żółci. Dlatego Turmeric jest przeciwskazany w powyższej sytuacji oraz w przypadku innych stanów chorobowych, w których istnieje blokada lub utrudnienie przepływu żółci w drogach żółciowych. Kurkuma może nasilać wtedy objawy żółtaczki mechanicznej.
3. Bardzo ryzykowne może być jednoczesne stosowanie Kurkumy z lekami przeciwzakrzepowymi (takimi jak Acenokumarol/Syncumar), lekami przeciwpłytkowymi (np. Plavix, Ticlid), Heparyną lub lekami trombolitycznymi (jak t-PA, Streptokinaza). Turmeric może nasilić działanie tych leków.
4. Kurkumę/Turmeric nie wolno przyjmować w ciąży z powodu stymulującego działania na macicę zwiększającego ryzyko poronienia.

Turmeric znany jest przede wszystkim jako gorzka przyprawa o intensywnym pomarańczowo-żółtym kolorze. Zabarwienie musztardy pochodzi często od Kurkumy (ang. turmeric). W ziołolecznictwie stosuje się podziemną część rośliny (kłącze). Jest ona najczęściej poddawana gotowaniu. Potem ulega suszeniu, a uzyskany proszek jest kapsułkowany lub tabletkowany.[1]Comparative absorption of curcumin formulations.
Ralf Jäger,corresponding author1 Ryan P Lowery,2 Allison V Calvanese,2 Jordan M Joy,2 Martin Purpura,1 and Jacob M Wilson2
1Increnovo LLC, 2138 E Lafayette Pl, Milwaukee, WI 53202, USA
2Department of Health Sciences and Human Performance, The University of Tampa, Tampa, FL 33606, USA


Napisane przez dietmoderators.com na podstawie własnych doświadczeń oraz licznej literatury medycznej w języku angielskim.

Kurkumin jest jedną z naturalnych substancji chemicznych występujących w kurkumie i jest jednym z  trzech kurkuminoidów, których jak największa ilość w suplemencie jest celem większości producentów suplementów z kurkumy.kliknij w celu kupna

Najpopularniejszy w tej chwili preparat z kurkumy w USA.


kliknij w celu kupna

Fitosomalny kurkumin charakteryzujący się 29 razy większą biodostępnością niż inny przeciętny suplement z kurkuminem.

kliknij w celu kupna

Turmeric Force jest  żródłem wszystkich substancji obecnych w kurkumie (oprócz trzech kurkuminoidów, które są wyłącznymi składnikami większości innych suplementów z kurkumy).


kliknij w celu kupna

Preparat zawiera sfermentowane ekologiczne kłącze kurkumy. Proces fermentacji, który jest prawnie zastrzeżony przez New Chapter, powoduje lepsze wchłanianie rośliny z przewodu pokarmowego i zmniejsza ewentualne podrażniające działanie kurkumy na żołądek.


Preparat zawierający CurcuWIN, który charakteryzuje się bardzo dobrym wchłanianiem z przewodu pokarmowego i biodostępnością w organizmie [1].

kliknij w celu kupna