niewydolność krążenia - zioła i suplementy 




Ubiquinol

zmodyfikowane pektyny cytrusowe

Astragalus

Coleus Forskohlii



Ubichinol (Ubiquinol) jest zredukowaną formą koenzymu Q10, który w przeciwieństwie do częściej stosowanego Ubichinonu (znanego najczęściej pod nazwą handlową Coenzyme Q10), był pomocny w zmniejszeniu objawów zaawansowanej niewydolności krążenia.

Astragalus jest stosunkowo tanim suplementem ziołowym, który ma bardzo dobry wpływ na układ krążenia. Zwiększa on siłę skurczu mięśnia sercowego, co poprawia przepływ krwi przez naczynia wieńcowe zaopatrujące go w krew tętniczą.          

Korzystny wpływ zmodyfikowanych pektyn cytrusowych na układ krążenia w niewydolności krążenia ma najbardziej związek z ich działaniem blokującym galektynę-3. Nadmierna ekspresja tego białka jest związana z patologicznym włóknieniem narządów wewnętrznych, w tym także mięśnia sercowego. Włóknienie serca jest częstym rezultatem jego przewlekłego niedokrwienia i przyczyną zastoinowej niewydolności krążenia.

Coleus Forskohlii może zwiększać siłę skurczu mięśnia sercowego (działa inotropowo dodatnio) prawdopodobnie w wyniku zwiększania ilości cAMP w komórkach. Pomocne działanie tego zioła w niewydolności krążenia może również wynikać z jego wpływu rozszerzającego naczynia krwionośne i zmniejszającego zlepianie (agregację) płytek krwi, co zmniejsza opór naczyń obwodowych i obciążenie serca.