miażdżyca - zioła i suplementy (przewodnik)
Miażdżyca naczyń krwionośnych jest wiodącą przyczyną problemów zdrowotnych w krajach rozwiniętych.
Najczęściej jej rozwój kojarzony jest z wysokim poziomem "złego" cholesterolu we krwi, który jest tylko jednym z wielu czynników ryzyka jej rozwoju i prawdopodobnie nie tak ważnym, jak producenci leków statynowych nam to przedstawiają.
Chciałbym zwrócić w tym miejscu uwagę na niezaprzeczalne fakty dotyczące miażdżycy naczyń krwionośnych, które nie trzeba udowadniać przy pomocy stronniczych badań naukowych finansowanych przez producentów recepturowych syntetycznych substancji chemicznych.
ROLA NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO
Miażdżyca rozwija się tylko w naczyniach tętniczych i nie dotyczy naczyń żylnych.
Jest tak dlatego, ponieważ to aorta i mniejsze tętnice przenoszą strumień krwi, którego ciśnienie jest dużo większe niż ciśnienie strumienia krwi żylnej. Pod wpływem tego ciśnienia dochodzi do mikrourazów w wyściółce (śródbłonku) naczyń tętniczych. Jest to bardziej prawdopodobne u osób z nadciśnieniem. Te mikrourazy są naprawiane poprzez tworzemie blaszek miażdżycowych, których istotnymi składnikami są: wapń, cholesterol i tkanka włóknista (blizna). Proces miażdżycowy jest więc naturalnym procesem naprawy (tworzenia blizny) i prowadzi do postępującego zesztywnienia naczyń tętniczych (zmniejszenia ich zdolności do rozszerzania się pod wpływem przepływającego strumienia krwi) oraz stopniowego zamykania światła tętnic. W przypadku bardzo ważnych organów takich jak serce i mózg stwarza to zagrożenie życia (z powodu zawału serca lub udaru mózgowego).
ROLA STRESU I ZMĘCZENIA NADNERCZY
Nasze nadnercza produkują hormony stresu, które pomagają w adaptacji do sytuacji zagrożenia. Rdzeń nadnerczy produkuje adrenalinę, która jest substancją potrzebną w radzeniu sobie z tym zagrożeniem (fight or flight) lub ułatwia szybką ucieczkę.
Kora nadnerczy produkuje natomiast szereg substancji, z których najważniejszy jest kortyzol - nasz własny hormon sterydowy - przydatny w radzeniu sobie z przewlekłym stresem. To właśnie przewlekły stres jest w cywilizajach krajów zachodnich wiodącą przyczyną problemów zdrowotnych.
Zarówno adrenalina jak i kortyzol podnoszą ciśnienie tętnicze, co zwiększa szansę mikrourazów śródbłonka naczyń tętniczych.
Ich nadmierne wydzielanie powoduje też nierównowagę hormonalną i szereg zaburzeń metabolizmu naszego ciała (insulinooporność), które prowadzą do rozwoju wielu chorób, w tym miażdżycy naczyń krwionośnych.
ODŻYWIANIE I STYL ŻYCIA
Nie ulega wątpliwości, że odżywianie ma największy wpłym na zdrowie.
Znaczenie ma:
- ekologiczna czystość jedzenia (organic food), jak najmniejsza ilość składników, prostość pożywienia (jak najmniejsze jego przetwarzanie) oraz unikanie jedzenia genetycznie modyfikowanego,
- brak substancji konserwujących, koloryzyjących, aromatyzujących i innych chemicznych dodatków do żywności,
- odżywianie się zgodnie z profilem fizjologicznym i biochemiczno-metabolicznym naszego ciała, czym jest dieta adekwatna dla naszej grupy krwi (ABO).
Profil naszego organizmu [5,6] decyduje również o tym, jak reagujemy na stres i aktywność fizyczną. Czy energiczny lub ciężki wysiłek będzie łagodził efekty stresu emocjonalnego (grupa krwi O), czy też będzie nas dodatkowo wyczerpywał (pozostałe grupy krwi).
Nasza grupa krwi decyduje też o tym, jakie jedzenie jest dla nas odpowiednie (w celu unikania niszczących nam zdrowie lektyn). Takie samo pożywienie może być dla jednej osoby lekarstwem a dla innej trucizną.
Znajomość profilu własnego ciała jest więc kluczowa dla utrzymania zdrowia i kontrolowania rozwoju miażdżycy.
PALENIE PAPIEROSÓW
Spośród wszystkich elementów naszego stylu życia palenie papierosów najbardziej wydaje się wpływać w negatywny sposób na rozwój miażdżycy naczyń krwionośnych.

Zioła i suplementy działające przeciwmiażdżycowo:


kliknij w celu kupna

Zmodyfikowane pektyny cytrusowe używane są w celu naturalnej i bezpiecznej dla nerek (w odróżnieniu od EDTA) chelatacji krwi, która okazała się skuteczna w kontrolowaniu miażdżycy naczyń krwionośnych. Ich przeciwmiażdżycowe działanie polega też na neutralizacji lektyn, które są żródłem uszkodzenia naczyń tętniczych wynikającego z odżywianiem się niezgodnym z profilem naszego organizmu.


kliknij w celu kupna

Preparat Cardio For Life jest źródłem 5 gramów Argininy na jego jedną dawkę.
Zawiera również kilkadziesiąt innych substancji naturalnych pomocnych w jego optymalnym działaniu (kofaktorów) na serce i układ krążenia. Działanie przeciwmiażdżycowe Argininy polega na jej działaniu relaksującym (rozkurczającym) naczynia krwionośne oraz hamującym aktywację (zlepianie się) płytek krwi i proliferację komórek mięśni gładkich.

kliknij w celu kupna

kliknij w celu kupna

Systemowe enzymy trawienne mają działanie naturalnie rozrzedzające krew, co powoduje, że ich stosowanie poprawia krążenie tętnicze i żylne.

[1]Physician's Desk Reference for Herbal Medicines, 4th Edition 2007, Thomson Healthcare Inc. at Montvale, NJ
[2]Solve It with Supplements: The Best Herbal and Nutritional Supplements to Help Prevent and Heal More than 100 Common Health Problems
Robert A. Schulman, MD
Carolyn Dean, MD, ND
2007, Rodale Inc.
[3]The American Pharmaceutical Association Practical Guide To Natural Medicines
Andrea Peirce, wstęp: Andrew T. Weil, MD
1999 by The Stonesong Press, Inc.
[4]The Encyclopedia of Natural Medicine, 3rd Edition
Michael T. Murray, N.D.
Joseph Pizzorno, N.D.
Atria books, 2012
[5]Eat Right For Your Type
Dr. Peter J. D'Adamo
with Catherine Whitney
Arrow Books, 2016
[6]Live Right For Your Type
Dr. Peter J. D'Adamo
with Catherine Whitney
G.P.Putnam's Sons, 2001
[7]Clinical Naturopathy
Jerome Sarris, Jon Wardle
Churchill Livingstone, 2010 Elsevier Australia