choroba niedokrwienna serca - zioła i suplementy (przewodnik)Choroba niedokrwienna serca jest wynikiem niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen w stosunku do ich zapotrzebowania. Jej powodem jest najczęściej miażdżyca naczyń wieńcowych, która powoduje zamykanie się światła tętnic zaopatrujących serce w utlenowaną krew tętniczą.

Zmodyfikowane pektyny cytrusowe umieściłem na pierwszym miejscu wsród suplementów pomocnych w chorobie niedokrwiennej serca, ponieważ w badaniach naukowych okazały się one skutecznie spowalniać proces miażdżycy naczyń krwionośnych.

Koenzym Q10 jest suplementem diety zmniejszającym zapotrzebowanie komórek mięśnia sercowego na tlen. Poprawia wydajność energetyczną wszystkich komórek organizmu wpływając korzystnie na pracę mitochondriów, które regulują metabolizm i produkcję energii przez komórki. Koenzym Q10 może również pomóc w kontrolowaniu ciśnienia tętniczego. Z badań naukowych wynika, ze jedynie zredukowana forma koenzymu Q10 (Ubichinol/Ubiquinol) jest skuteczna u osób z zaawansowaną niewydolnością krążenia. Prawdopodobnie ta forma koenzymu Q10 jest bardziej skuteczna we wszystkich innych przypadkach.

Arginina jest w organiźmie naturalnym prekursorem tlenku azotu - substancji bardzo ważnej dla prawidłowej funkcji naczyń krwionośnych.  W 1998 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznano
 "za odkrycia dotyczące tlenku azotu jako cząsteczki przekazującej sygnały w układzie sercowo-naczyniowym". Bez odpowiedniej ilości tlenku azotu nie jest możliwe prawidłowe ukrwienie tkanek, ponieważ bez tej substancji małe naczynia tętnicze nie mogą się rozszerzać. Arginina zmniejsza też zlepianie się płytek krwi, co ma właściwości przeciwzawałowe. Źródłem zawału jest często nagromadzenie się i zlepianie się płytek krwi w miejscu pękniętej blaszki miażdżycowej, co może ostatecznie zamknąć dopływ krwi do mięśnia sercowego (czyli zawał).

Preparaty głogu (ang. Hawthorn) są pomocne w chorobie niedokrwiennej serca poprzez działanie poprawiające przepływ w naczyniach tętniczych zaopatrujących w krew serce i mięsień sercowy (naczynia wieńcowe). Szczególnie bogate w składniki istotne dla takiego działania (bioflawonoidy, w tym glikozydy flawonowe) są bardziej "nowoczesne" suplementy uzyskane z liści i kwiatów głogu (nie tylko z czerwono zabarwionych małych jagód charakterystycznych dla krzewu głogu).

Astragalus jest suplementem wpływającym korzystnie w chorobie wieńcowej poprzez działanie zwiększające siłę skurczu mięśnia sercowego i poprawiające przepływ w naczyniach krwionośnych zaopatrujących serce. Zioło to ma też działanie przeciwzakrzepowe. 

Aktywna biologicznie odmiana karnityny (L-karnityna) jest pomocna w formie suplementu w kontrolowaniu objawów choroby niedokrwiennej serca poprzez poprawę metabolizmu mięśnia sercowego.

Olej rybny ma działanie pozytywnie kontrolujące reakcję zapalną oraz gospodarkę tłuszczową (obniża trójglicerydy oraz podwyższa poziom "dobrego" cholesterolu HDL). Wszystkie te właciwości  wpływają korzystnie na śródbłonek naczyniowy, hamują proces miażdżycy oraz działają przeciwzakrzepowo.
Preparat zawierający zmodyfikowane pektyny cytrusowe (dostępny w proszku i w kapsułkach).

kliknij w celu kupna


Preparat (proszek do picia po zmieszaniu z wodą) zawierający Argininę i dwadzieścia naturalnych kofaktorów, z którymi Arginina działa lepiej na ukłąd krążenia.

kliknij w celu kupna