nadciśnienie tętnicze - zioła i suplementy 
Reishi

Coleus Forskohlii

Koenzym Q10

olej rybny

Działanie hipotoniczne (obniżające ciśnienie tętnicze) grzyba medycznego Reishi jest prawdopodobnie związane z jego wpływem na wegetatywny układ nerwowy zmniejszający nadaktywność układu sympatycznego (współczulnego).

Działanie obniżające ciśnienie zioła Coleus Forskohlii jest najprawdopodobniej związane z wykazaną w badaniach na zwierzętach jego zdolnością do zwiększania wewnątrzkomórkowej ilości cyklicznego AMP (cAMP).  Dzieje się tak poprzez zwiększenie aktywności cyklazy adenylowej.

Koenzym Q10 jest suplementem diety bardzo korzystnie wpływającym na zdrowie serca i naczyń krwiononośnych. Poprawia on zdolność komórek organizmu do uzyskiwania energii z żywności. Stwierdzono korzystny wpływ koenzymu Q10 na przemiany cholesterolu hamujący jego odkładanie się w formie blaszek miażdżycowych. Obserwowano jego obniżający wpływ na ciśnienie tętnicze po minimum czterech tygodniach stosowania (najczęściej 2-3 miesiące). Bardziej skuteczna w działaniu jest zredukowana forma koenzymu Q10 - Ubichinol/Ubiquinol.

Olej rybny jest często zalecany osobom z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, ponieważ bardzo korzystnie wpływa na układ krążenia. Wholemega jest wyjątkowym preparatem tego typu, ponieważ zawiera nieprzetworzony chemicznie (uzyskany w wyniku wyciskania) olej ze schwytanego (niehodowlanego) łososia żyjącego dziko w wyjątkowo czystych ekologicznie obszarach Alaski. Olej taki może korzystnie wpływać na prawidłowe proporcje dobrych i złych tłuszczów we krwi. Może na przykład obniżać poziom trójglicerydów i podwyższać poziom dobrego cholesterolu (HDL).