zioła i suplementy poprawiające wydolność fizyczną organizmu (przewodnik)
Colostrum (siara)

Cordyceps

Ashwagandha

Astragalus

Rhodiola

***

***

**

**

**Praktycznie wszystkie zioła i suplementy poprawiają w mniejszym lub większym stopniu wydolność fizyczną organizmu poprzez ogólnie korzystny wpływ na zdrowie.

W tym miejscu umieściliśmy takie moderatory diety, których największą cechą działania na organizm wydaje się wzrost libido oraz wydolności fizycznej (często również umysłowej) organizmu.

Siara krowia jest praktycznie identyczna jak siara czlowieka, dlatego używana jest do produkcji suplementów diety tego typu. Wydzielina gruczołów mlecznych bezpośrednio poprzedzająca poród i zaraz po porodzie potomka zawiera jedne z najsilniej działających substancji biologicznych. Mają one za zadanie sfinalizować dojrzewanie noworodka oraz zabezpieczyć go przed ewentualnym niekorzystnym wpływem nowego środowiska (mikroorganizmy chorobotwórcze, pasożyty, toksyny, stres psychiczny, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura i inne podobne zagrożenia prawidłowego rozwoju). Produkty z siarą krowią najczęściej stosowane są przez osoby wyniszczone przewlekłą chorobą (oprócz raka prostaty i raka piersi - siara jest przeciwwskazana), osoby w podeszłym wieku w celu poprawy wydolności umysłowej i fizycznej oraz osoby w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych w celu zabezpieczenia przed infekcjami i również w celu poprawy sił witalnych.

Cordyceps sinensis jest zażywany od wieluset lat przez miliony Chińczyków  z powodu podeszłego wieku lub różnych problemów medycznych w celu wzmocnienia sił witalnych organizmu. Zioło to jest uznawane za pomocne i zalecane w zmęczeniu, kiedy odpoczynek i sen nie dają oczekiwanego rezultatu. W latach dziewięćdziesiątych sportowcy chińscy przyznali, że ich znaczna poprawa wyników mogła być związana z przyjmowaniem tego grzyba medycznego rosnącego dziko w przyrodzie na dużych wysokościach w Himalajach i obecnie najczęściej otrzymywanego poprzez kultywację w odpowiednich warunkach.

Ashwagandha jest ziołem pochodzącym z hinduskiego systemu medycyny ajuwerdyjskiej i używanym w celu wspomagania sił witalnych organizmu w stresie fizycznym i psychicznym, w zmęczeniu, w pewnych nowotworach, w stanach lękowych ,  cukrzycy, reumatoidalnym zapaleniu stawów i w chorobach przewodu pokarmowego. Zioło to ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz neuroprotektywne. Nie powinno być stosowane w okresie ciąży (działanie poronne).

Działanie Astragalusa poprawiające wydolność fizyczną wynika głównie z jego korzystnego wpływu na serce i naczynia krwionośne, szczególnie przydatnego w zastoninowej niewydolności krążenia. Osoby przyjmujące Astragalus w okresie ostrej infekcji wirusowej (n.p.: grypa) zgłaszają często poprawę wydolności fizycznej związaną z tym ziołem.

Rhodiola jest ziołowym suplementem diety używanym w celu poprawy wydolności fizycznej i umysłowej. Jest adaptogenem używanym w celu radzenia sobie z różnego rodzaju stresem. Znane i potwierdzone jest działanie tego zioła poprawiające nastrój, które może być skuteczne w zespole lęku uogólnionego (GAD - generalized anxiety disorder) oraz w łagodnej i umiarkowanej depresji. Stosowanie Rhodioli należy koniecznie skonsultować z lekarzem, jeśli miałaby być stosowana razem z lekami recepturowymi a szczególnie w przypadku leków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy.


Osłabienie ogólne jest bardzo częstą dolegliwocią, która występuje w przebiegu wielu chorób lub związana jest ze starzeniem się organizmu. Jeśli osłabienie jest wywołane zmęczeniem fizycznym lub umysłowym przeciążeniem organizmu, to najlepszym leczeniem jest odpoczynek, właściwa ilość snu oraz zdrowy tryb życia.

W przypadku, kiedy osłabienie ogólne jest wywołane problemami zdrowotny, odpowiedni dobór suplementu diety może okazać się bardzo pomocny w poprawie samopoczucia i poziomu życia.

Najbardziej rozsądne wydaje się wybranie jednego lub dwóch z suplementów podanych powyżej w taki sposób, żeby zaadresować również towarzyszący problem zdrowotny, który najprawdopodobniej jest przyczyną spadku wydolności fizycznej.

Na przykład: kiedy podstawowym problemem zdrowotnym jest choroba układu krążenia (miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, niewydolność krążenia) najlepszym suplementem diety może być preparat z Astragalusem i/lub Cordycepsem. W chorobach przebiegających z utrudnieniem wymiany gazowej w płucach (przewlekła choroba obturacyjna płuc, rozedma, serce płucne, astma) bardzo pomocnym może się okazać Cordyceps. W sytuacji kiedy organizm jest w okresie rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym lub spadek wydolności fizycznej jest związany ze spadkiem odporności, podeszłym wiekiem, pomocnym suplementem może być siara (ang. Colostrum). W przypadku wielu przewlekłych chorób stopniowo obniżających wydolność fizyczną i libido (na przykład: cukrzyca, reumatyczne zapalenie stawów, nowotwory) właściwym ziołem może być Ashwagandha. Kiedy osłabienie ogólne i brak energii wydają się związane z zaburzeniami nastroju (bardzo częsta sytuacja), najwięcej korzyści może dać przyjmowanie Rhodioli (trzeba pamiętać o interakcji z lekami psychiatrycznymi). Pozytywny wpływ na nastrój mogą też mieć: Cordyceps, Ashwagandha i w (mniejszym stopniu) Astragalus. Ashwagandha
90 kapsułek wegetariańskich
Dystrybutor: Organic India, Boulder, Colorado

ASTRAGALUS (korzeń)
100 kapsułek
Producent: Vitamin Shoppe, Secaucus, NJ* żadna lub niewielka literatura naukowa potwierdzająca czy też sugerująca dane działanie

** istnieją pewne niewielkie dowody naukowe potwierdzające działanie zioła lub supplementu

*** istnieje liczna naukowa literatura medyczna sugerująca lub potwierdzająca dane działanie


Super Srength Colostrum 40% IgG
Od krów hodowanych w USA
120 kapsułek
Producent: Vitamin Shoppe, Secaucus, NJ


CORDYCEPS (HOST DEFENSE)
120 wegetariańskich kapsułek
Producent: Fungi Perfecti, Olympia, WA


CORDYCEPS (pełne spektrum Tru-Cordyceps™)
90 wegetariańskich kapsułek
Producent: Aloha Medicinals Inc, Carson City, NV


Immune Assist 247™
Produkt ekologiczny (grzyby)
90 tabletek
Producent: Aloha Medicinals Inc., Carson City, NV


Rhodiola Force™ 100
30 kapsułek wegetariańskich
Producent: New Chapter, Brattleboro, VT