depresja - zioła i suplementy (przewodnik)
naturalna (!) witamina D3

5-HTP

SAM-e

Rhodiola

Cordyceps

Lion's mane

Magnez (treonian)

naturalna Witamina B complex

Niedobór witaminy D3 jest bardzo częsty, nawet w regionach dobrze nasłonecznionych (stosowanie kremów chroniących skórę przed promieniami słonecznymi). Jeszcze częstszy jest on jesienią i zimą, kiedy rzadziej mamy kontakt ze słońcem. Niedobór ten objawiać się może również jako depresja, ponieważ witamina D3 stanowi ważne źródło przekaźników nerwowych dobrego nastroju w mózgu. Szereg badań naukowych sugeruje zdecydowaną wyższość witamin naturalnych i pokazuje nawet szkoliwe dla zdrowia skutki stosowania witamin uzyskanych sztucznie (syntetycznie).

5-HTP (5-hydroksytryptofan) był i nadal jest (pomimo wycofania ze sprzedaży na kilka lat) najpopularniejszym suplementem diety w Stanach Zjednoczonych używanym przez osoby z depresją, które nie chcą używać leków famaceutycznych. Przyjmowanie 5-HTP razem z lekami famaceutycznymi powinno być skonsultowane z lekarzem. Suplement ten jest prekursorem serotoniny w mózgu i na tym przede wszystkim opiera się jego działanie.

SAM-e jest w Stanach Zjednoczonych używany najczęściej jako suplement diety przez osoby z depresją, chorobą zwyrodnieniową stawów, marskością wątroby oraz fibromialgią. Jego działanie polega prawdopodobnie na tym, że jest doskonałym donorem grup metylowych koniecznych do prawidłowej produkcji neurotransmiterów (serotonina, noradrenalina, dopamina) oraz prawidłowego przebiegu wielu innych procesów fizjologicznych i biochemicznych.

Pochodzące z tradycyjnej medycyny wschodnio-europejskiej i azjatyckiej zioło Rhodiola używane jest w celu poprawy wydolności umysłowej i fizycznej. Jego działanie przeciwdepresyjne wynika najprawdopodobniej ze zdolności hamowania MAO, co zwiększa obecność przekaźników nerwowych odpowiedzialnych za dobry nastrój w mózgu.

Działanie przeciwdepresyjne Cordycepsu opiera się prawdopodobnie na pobudzającym wpływie tego grzyba medycznego na układ adrenergiczny i dopaminergiczny. Nie wykazano jego wpływu na układ serotoninergiczny w mózgu. 

W badaniu klinicznym przeprowadzonym w Japonii wykazano korzystny wpływ Lion's mane na nastrój w grupie kobiet przechodzących menopauzę. Znany jest pobudzający wpływ tego grzyba na produkcję nerwowego czynnika wzrostu w mózgu. Przypuszcza się jednak, że jego działanie przeciwdepresyjne opiera się na innym mechaniźmie. 

Niedobory magnezu i witamin z grupy B sprzyjają rozwojowi nieprawidłowego nastroju (depresji, stanów lękowych). Treonian magnezu jako jedyny ze wszystkich preparatów magnezu przenika swobodnie przez barierę krew-mózg. Zupełnie naturalna witamina B Complex typu CODE RAW jest w tej chwili - naszym zdaniem - najlepiej przyswajalnym produktem tego typu.CORDYCEPS (HOST DEFENSE)
120 wegetariańskich kapsułek
Producent: Fungi Perfecti, Olympia, WA

LION'S MANE (HOST DEFENSE)
60 wegetarianskich kapsułek
Producent: Fungi Perfecti, Olympia, WA

CORDYCEPS (pełne spektrum Tru-Cordyceps™)
90 wegetariańskich kapsułek
Producent: Aloha Medicinals Inc, Carson City, NV

Vitamin Code® RAW B-Complex™
120 kapsułek
Garden of Life LLC
West Palm Beach, FL

Best Brain Magnesium (Magtein™)
60 kapsułek wegetariańskich
Producent: Doctor's Best, Inc
San Clemente, CA

MagMind
90 kapsułek wegetariańskich
Producent: Jarrow Formulas
Los Angeles, CA


Vitamin Code® RAW D3™
120 kapsułek
Garden of Life LLC
West Palm Beach, FL


5-HTP
(5-Hydroxytryptophan)

60 kapsułek - suplement diety
Producent: Vitamin Shoppe, Secaucus, NJ